Schemat tradycyjnego rozmieszczenia gości w tak ważnym miejscu jakim jest sala weselna taki jak: na środku Państwo Młodzi, rodzicę oraz świadkowie, po jednej stronie rodzina Pana Młodego po drugiej zaś Pani Młodej powoli odchodzi w niepamięć. Oczywiste jest, że w naszych rodzinach pojawia się coraz więcej sporów i niesnasek dlatego Młodzi mają kolejny problem na głowie. A mianowicie jak usadzić gości weselnych, tak aby każdy był zadowolony i świetnie się bawił. Dlatego właśnie postanowiliśmy przedstawić TOP 9 pomocnych wskazówek jak usadzić gości weselnych, tak aby zabawa przebiegała do białego rana bez żadnych nieporozumień.

Kto powinien siedzieć przy stole z Państwem Młodym.


Dobrze zorganizowana sala weselna to taka, na której w centrum mieści się stół Młodej Pary. Stół nowożeńców to najważniejszy ze stołów przy którym powinny siedzieć najważniejsze osoby. Najczęściej Młodzi usadzają przy nim rodziców, świadków oraz najbliższych przyjaciół. Zdarza się również, że Młodzi chcąc uhonorować seniorów rodu usadzają również przy nim dziadków.

Przyrodni rodzice, bądź brak jednego z rodziców.

Jeśli rodzice któregoś z Państwa Młodych się rozwiedli i na weselu pojawiają się z nowymi partnerami to jak ich usadzić? Jeśli nie przepadasz za nowym partnerem mamy, albo mama nie toleruje towarzystwa nowej kobiety taty to zrezygnuj ze stołu wspomnianego wcześniej. Wybierz takie rozwiązanie jak np. Stół zakochanych plus jeden lub dwa stoły “vip”. Przy stole “ vip” usadź najważniejsze dla Was osoby. Najlepszym wyborem będzie usadzenie rodziców po rozwodzie na dwóch różnych końcach stołu.

Rodzice kontra teściowie

Rodzice jednego z was nie przepadają za teściami? Boisz się, że usadzenie ich przy jednym stole mogłoby skończyć się katastrofą? Jeśli tak to nie martw się na zapas. Zorganizuj salę tak, aby podzielić ją na 2 lub 3 strony. Dzięki temu jeden stół będzie dla rodziców i rodziny drugi dla teściów i rodziny z tamtej strony, a np.3 dla znajomych i przyjaciół.

Znajomość innych uczestników wesela

Oczywiście każdy z nas lepiej czuję się w towarzystwie osób, które już zna. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Ale bez obaw. Wesele to miejsce, w którym jest doskonała okazja do poznawania się. W czasie imprezy weselnej goście mają najlepszą okazję do nawiązywania nowych znajomości. Tak więc tym, czy ludzie przy danym stole będą się znać nie musisz się przejmować. Jednak pamiętaj, że usadzenie chociaż 2 par, które się już znają pozwoli na szybsze rozkręcenie stolika do zabawy. Z całą pewnością dadzą sobie radę.

Goście weselni kontra plan rozmieszczenia

Obawiasz się, że goście, który przyjdą na wesele będą mieć problem w odnalezieniu swojego stolika? Jeśli tak to bez obawa. Wystarczy, że w jasny i przejrzysty sposób ponumerujesz stoliki oraz ułożysz je po kolei. W taki sposób goście nie będą mieć żadnego problemu, żeby znaleźć np. stolik nr.5. Będzie dla nich oczywiste, że idąc po kolei od 1 będzie on po prostu 5.

Ilość osób przy stoliku

Ustaliliście, że na waszym weselu będą stoliki 8 osobowe, a z pracy zaprosiłaś 12 osób? Zastanawiasz się jak ich usadzić? Oczywistą rzeczą jest, że chciałabyś, aby wszyscy z pracy siedzieli przy jednym stoliku. Jednak w takiej sytuacji jest to niemożliwe. Jak więc rozegrać taką sytuację? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie rozdzielenie ich na np. 2 mniejsze grupki. Wbrew pozorom nie nie jest to takie złe rozwiązanie. Wymieszanie osób sprawi, że każdy stolik rozkręci się dużo szybciej.

Dzieci

Zapraszając osoby z dziećmi warto pomyśleć o osobnym stole dla nich. Dzieci we własnym gronie będą się świetnie bawić, a rodzice chodź na chwile będą mogli się poczuć odciążeni. Świetne będzie również wynajęcie animatora, która zorganizuję różne zabawy dla maluchów oraz się nimi zaopiekuje. Dzięki temu rodzice będą się również świetnie bawić wiedząc, że ich pociechy są bezpieczne. Stół dla dzieci warto również wyposażyć w różnego rodzaju akcesoria takie jak czapeczki, serpentyny czy trąbki.

Stół dla singli

Coraz więcej par decyduje się na wyodrębnienie specjalnego stołu dla singli. Dzięki temu osoby, które nie znalazły jeszcze swojej drugiej połówki nie będą musiały szukać osoby towarzyszącej na siłę, a siedząc z innymi, którzy również przyszli sami nie będą czuć się samotnie. Zazwyczaj taki stolik świetnie się bawi pomimo braku osoby towarzyszącej.

Obsługa weselna

Przy planowaniu rozmieszczenia gości również musimy pamiętać o obsłudze. Odrębny stolik dla fotografa, kamerzysty, wodzireja oraz orkiestry powinien znaleźć się na każdej sali weselnej. Pamiętajmy, żeby ich stolik był dobrze wyposażony, cały czas uzupełniany w napoje oraz jedzenie. Stolik taki warto ustawić na poboczu, tak aby każda osoba z obsługi miała chwilę odpoczynku, z dala od natrętnych gości.

Wiesz już jak rozmieścić stoliki, jednak dalej coś Ci w nim nie pasuje? Jeśli tak to nie martw się, przecież nie da się dogodzić wszystkim. I tak w większości przypadków na imprezie  weselnej okazuje się, że obawy Państwa Młodych były nie potrzebne. I tak jak zabawa się rozkręci to cała lista i rozkład miejsc straci znaczenie. Każdy będzie siedział przy tym stoliku, przy którym będzie się świetnie bawił.